top of page

The middle dog in the picture is the first SBT breed Champion. Gentleman Jim is his name and Joe Mallen is holding him.

Image43d.jpg

Image43d.jpg

Image51d.jpg

Image51d.jpg

15a228cd8b74b79a3f1aac319539fe4fi.jpg

15a228cd8b74b79a3f1aac319539fe4fi.jpg

Image47d.jpg

Image47d.jpg

Steve Stone Correspondance copy.jpg

Steve Stone Correspondance copy.jpg

pitbullmagazine.jpg

pitbullmagazine.jpg

CH. GENTLEMAN JIM & LADY EVE

CH. GENTLEMAN JIM & LADY EVE

c95-1.jpg

c95-1.jpg

h8.jpg

h8.jpg

h5.jpg

h5.jpg

11855853_793146974131971_2376435271877183016_n.jpg

11855853_793146974131971_2376435271877183016_n.jpg

Kilka słów o staffiku i jego pochodzeniu:

 

Staffordshire Bull Terrier powstał w Anglii na początku XIX w. poprzez skrzyżowanie Old English Bulldoga z miejscowymi terierami, takimi jak np. English White Terrier oraz Manchester Terrier w celu stworzenia psa, który łączyłby w sobie odwagę, siłę i zawziętość buldoga ze sprawnością i pasją teriera. W rezultacie powstał pies bojowy łączący ogromną siłę fizyczną bulgoga z nieustępliwością i wojowniczością teriera. To właśnie Staffordshire Bull Terrier zapoczątkował całą grupę psów typu Bull & Terrier oraz zainspirował hodowców do dalszych krzyrżówek pomiędzy buldogami i terierami.

Staffiki po raz pierwszy pokazano no wystawach w roku 1935, w Kennel Club of England zostały zarejestrowane 174 psy.  Założycielami pierwszego Klubu Staffordshire Bull Terriera byli: Joe Mallen, Jack Bernard (przewodniczący) and Joe Dunn (sekretarz). Panowie ci znali i kochali wyróżniający się charakter rasy.  Napisano wzorzec rasy, a w 1938 roku pierwsi właściciele Staffordshire Bull Terrierów świętowali punkty do championatu zdobyte na wystawie w Birmingham. W 1939 roku 5 psów uzyskało tytuł championa. Były to: Game Laddie (hodowca i właściciel - W.A. Boylan),Gentleman Jim (hodowca - J. Dunn, właściciel - J. Mallen); Lady Eve (hodowca - J. Evans, właściciel - J. Dunn);Madcap Mischief (hodowca - W.A. Boylan, właściciel - A. Harrison); Midnight Gift (hodowca - G. Ashman, właściciel - M. Beare).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A teraz parę słów od siebie :)

Staffordshire Bull Terrier jest wrażliwym, czułym i inteligentnym psem. To pies, który kocha człowieka i pragnie stale przebywać w jego towarzystwie. Pragnie i oczekuje czułości i zainteresowania ze strony swojego właściciela i jest gotowy dać to samo. Uwielbia się przytulać, i całować (lizać) swojego właściciela szczególnie na powitanie albo kiedy chce zwrócić na siebie jego uwagę np. zachęcić do zabawy :) Staffiki najszczęśliwsze są wtedy, gdy mogą być z człowiekiem i okazywać mu swoje uczucia. Są emocjonalne, każdą emocję muszą natychmiast uzewnętrznić. Zawsze są w 100% sobą, jeśli się cieszą, to cieszą się całym sobą, jak się bawią to na całego ;)

Łatwo wpadają w stan ekscytacji, a kiedy są podekscytowane okazywanie emocji często jest natarczywe i intensywne, co w połączeniu z ich siłą fizyczną sprawia, że bywają  mało delikatne, dlatego ich zabawy z dziećmi muszą odbywać się zawsze pod kontrolą osoby dorosłej. Szczenięta staffika często  mają tendencję do podgryzania za ręce, rękawy, nogawki dlatego trzeba zawsze o tym pamiętać kiedy w domu są małe dzieci i nie zostawiać ich samych razem. 

Staffik to pies niezwykle pewny siebie, zdający sobie sprawę z własnej siły, a przy tym bardzo odważny i nieustępliwy. Jest psem aktywnym, który lubi intensywne, energiczne zabawy. Jest temperamentny i wytrwały i często posiada instynkt myśliwego. Przeciąganie liny, pościgi, zawisanie na trzymanej w zębach gałęzi jest jego ulubioną rozrywką. Jest psem dobrze zbudowanym, krępym, odpornym na ból szczególnie w okolicy głowy i szyi. Często nawet jak w coś mocno uderzy głową to pobiegnie dalej i nawet tego nie zauważy ;)

Na smyczy ma tendencję do ciągnięcia, więc jeśli nie chcemy, aby pies ciągnął podczas spacerów należy uczyć go tego od samego początku. Tak jak we wszystkim należy wyznaczać mu jasne granice i zasady  i konsekwentnie ich przestrzegać. Staffiki wyczują każdą najmniejszą słabość i zawahanie ze strony człowieka i w takich wypadkach jeśli czegoś chcą będą próbować to osiągnąć aż do skutku ;)  

Staffiki z uwagi na swoje pochodzenie i pierwotne przeznaczenie rasy mają zakorzenione głęboko "wyłączanie słuchu" kiedy są emocjonalnie zaangażowane w jakąś czynność. Dlatego nie można pozwalać im na zbytnią ekscytację szczególnie podczas zabawy z innym psem, należy zawsze być czujnym i unikać sytuacji konfliktowych, gdyż ich zakorzeniona zawziętość i skoncentrowanie na celu sprawia, że kiedy dojdzie do walki z innym psem nie będziemy w stanie przywołać psa do siebie. Staffik "jak złapie, to nie wypuści" i trzeba zawsze o tym pamiętać. 


Nie jest to idealny stróż domu, w którym mieszka, ponieważ jest na ogół pozytywnie nastawiony do innych ludzi.  Co prawda, jeżeli pojawi się jakiekolwiek niebezpieczeństwo, staffik szybko je dostrzeże, gdyż nic nie ujdzie jego uwagi. Zaalarmuje swoim szczekaniem, jeżeli wyczuje że dzieje się coś niedobrego, ale jest na ogół przyjaźnie nastawiony do ludzi, nawet których nie zna, więc jest duże prawdopodobieństwo, że wpuściłby osobę obcą do domu i jeszcze miło się z nią przywitał ;)
Pies ten dobrze współżyje z kotami i innymi zwierzętami domowymi, o ile zna je od szczenięcia. W przypadku dorosłego psa wiele zależy od właściciela, jego podejścia, umiejętności i wytrwałości. Dlatego b
ardzo ważna jest wczesna socjalizacja, aby staffik zaakceptował inne zwierzęta, gdy stanie się dorosły.  

 

Lśniąca i gładka sierść staffika jest łatwa w utrzymaniu, wymaga jedynie regularnego szczotkowania.o ile oczywiście pies jest właściwie karmiony. Kąpiemy tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Ta rasa psów linieje w stopniu umiarkowanym.

 

Staffordshire Bull Terrier może z powodzeniem mieszkać w bloku, jeżeli ma okazję do codziennej dawki ćwiczeń. Jest cichym psem, nieszczekającym zbyt często, ale stosunkowo aktywnym nawet w mieszkaniu, więc domek z działką jest oczywiście lepszym rozwiązaniem.

 

Staffordshire Bull Terrier szybko się uczy, ale posiada bardzo silny charakter i jest psem dosyć upartym. Najlepszym rozwiązaniem jest konsekwentny trening pożądanego zachowania czy umiejętności już od szczenięcia. 

Pamiętajmy przy tym, że jakikolwiek opis rasy nigdy nie będzie idealnie dopasowany do każdego psa ponieważ każdy pies jest inny, ma swój charakter, osobowość, temperament, dlatego zawsze będą widoczne różnice między psami tej samej rasy.

 

Bardzo ciekawy i zabawny opis rasy przestawiony jest na stronie www.alfatauri.pl. Obraz jest nieco karykaturalny, ale jakże trafny i zabawny ! Polecam wszystkim przyszłym właścicielom staffika o przeczytanie go :) 

"WIĘC CHCESZ STAFFORSHIRE BULL TERRIERA? 
(znalezione w sieci)

  1. Aby przygotować się na przybycie staffika idź do najbliższego weterynarza. Wysyp na stół całą zawartość swojego portfela i powiedz, żeby wziął wszystko co masz. Potem idź do sklepu zoologicznego. Zaaranżuj tak zakupy w sklepie, aby od razu cała Twoja pensja była przelewana na ich konto. Teraz idź do domu i po raz ostatni w spokoju poczytaj gazetę. Delektuj się tą chwilą - to Twoja ostatnia.

  2. Zanim już w końcu będziesz miał swojego staffordshire bull teriera, znajdź osoby, które już takowego mają. Idź i wypomnij im ich metody dyscyplinowania psa, brak cierpliwości, niski poziom tolerancji oraz jak mogli pozwolić, aby pies wprowadzał tyle zamieszania. Zasugeruj sposoby, dzięki którym mogą wyszkolić psa, nauczyć czystości i zasad spania w wyznaczonym miejscu, manier przy stole i dobrego wychowania. Ciesz się chwilą - to ostatni raz w Twoim życiu, gdy znasz wszystkie odpowiedzi.

  3. Aby poczuć jak wygląda noc idź do łóżka o 22, nastaw budzik na 24, obudź się i rzuć się z impetem na podłogę. Połóż 25 kg torbę z ziemniakami na kołdrę i spróbuj ponownie się pod nią wślizgnąć. Zmień alarm w budziku na 5.30 i jak tylko będziesz miał się obudzić, chlaśnij się w twarz wielką mokrą gąbką. Wstań, zrób śniadanie i wytrzymuj to przez następne 14 lat zachowując pogodę ducha.

  4. Czy jesteś w stanie wytrzymać bałagan w domu? Aby się przekonać najpierw wysyp na świeżo umytą podłogę 5 kg błota i rozmaż wszystko po całej kuchni. Wynieś trochę na dywany w pokojach. Włóż palce w doniczkę i oprzyj je o czystą ścianę. I jak Ci się to podoba?

  5. Idź ulicą z jedną ręką mocno wyciągniętą do przodu. Powiedz kilka razy miłym głosem 'równaj', krzyknij ponownie kilka razy 'równaj'. Wrzaśnij 'przestań ciągnąć, utłukę cię zaraz'. Ignoruj spojrzenia przechodniów.

  6. Zapomnij o BMW i kup Poloneza. Kup surowe gryzaki, paczkę psich ciasteczek i dużą kość. Rzuć to wszystko i rozgnieć na tylnym siedzeniu. Przejedź grabiami po obu stronach samochodu. Doskonale!

  7. Ćwicz siedzenie na części kanapy nie większej niż jej 1/8. Wypróbuj różne metody utrzymania ciepłego kubka na kolanach. Gdy już Ci się to uda, próbuj jeść cicho paczkę ciastek jednocześnie trzymając ją niewidoczną. Zaniechaj prób i od razu rozsyp okruszki na kanapie.

  8. Zwiąż razem 2 widelce i powieś smycz psa na haczyku przy drzwiach. Spróbuj zdjąć ją cicho. Kiedy karabińczyk zabrzęczy zadrap się bardzo mocno po nodze trzymanymi widelcami. Powtórz czynność kilka razy. Idź do sklepu sportowego i kup ochraniacze dla bramkarzy.

  9. A teraz na koniec spróbuj poćwiczyć jak dojrzeć ekran monitora, gdy na kolanach wierci się 20 kg staffik. NIEMOŻLIWE? Aj tam, po prostu musisz ćwiczyć, gdy są jeszcze malutkie.

  10. Zawsze powtarzaj wszystko co mówisz 5 razy. Zawsze powtarzaj wszystko co mówisz ... Zawsze powtarzaj wszystko ... Zawsze ... Masz już pojęcie.

Witamy w świecie właściciela staffordshire bull terriera!"

 

 

Literatura:

1. John F Gordon,1987 The Staffordshire Bull Terrier,

2. Stone S., 2007, Celebrating Staffordshire Bull Terriers, Pynot Publishing

3.. Nicholas A.K., 1991, Staffordshire Bull Terrier, T.F.H. Publications, Neptune City, 

4. Lane M., 2003, The Guide to Owning a Staffordshire Bull Terrier, T.F.H. Publications, Neptune City,
5. Lemke D., 2000, Staffordshire Bull Terrier, T.F.H. Publications, Neptune City,
6. 
Gilmour D., 1996, The Complete of Staffordshire Bull Terrier

7. Strona internetowa www.alfatauri.pl
 

bottom of page